Pálenie záhy a reflux

Mnoho ľudí pociťuje z času na čas pálenie záhy, ktoré je spôsobené refluxom žalúdočnej kyseliny. Ak sa tento reflux opakuje často, ide o ochorenie GERD (anglická skratka GERD –  gastroesophageal reflux disease). GERD je mierny reflux kyseliny, ktorý sa vyskytuje aspoň dvakrát týždenne, alebo stredne ťažký až ťažký kyselinový reflux, ktorý sa vyskytuje aspoň raz týždenne.

Gastroezofageálna refluxná choroba je najbežnejším gastrointestinálnym ochorením a postihuje 20 až 30 % ľudí v rozvinutom svete. GERD sa prejavuje najmä pálením záhy a refluxom. Tieto dva pojmy sú často zamieňané. Pálenie záhy je nepríjemný pocit ťažoby na hrudi spojený s pálením v hrdle. Je spôsobený refluxom. Reflux alebo tiež regurgitácia je spätný tok žalúdočného obsahu do pažeráka.

Pálenie záhy je pocit pálenia v krku a bolesti za hrudnou kosťou.

Pálenie záhy zažije jedenkrát do roka viac ako polovica ľudí, pričom častejšie sa vyskytuje u mužov. Je bežné počas tehotenstva, najmä v treťom trimestri, avšak obvykle sa po pôrode stratí. Za posledných 15 rokov sa počet ľudí, ktorí každý týždeň zažívajú príznaky GERD, zvýšil takmer o 50%.

Reflux je návrat obsahu žalúdka do hrdla alebo do úst.

Aké sú obvyklé príznaky pálenia záhy a refluxu?

  • bolesť na hrudi,
  • pálenie v krku,
  • návrat žalúdočného obsahu naspäť do úst,
  • ťažkosti pri prehĺtaní,
  • pocit cudzieho telesa v krku,
  • kyslá, horká alebo trpká chuť v ústach,
  • grganie, zápach z úst, vracanie, kašľanie.

VEDELI STE ŽE?

Pacienti s GERD hodnotili kvalitu života rovnako, dokonca ešte horšie ako pacienti so srdcovými problémami alebo cukrovkou.

Keď záha páli vo dne aj v noci

Príznaky pálenia záhy sa môžu vyskytnúť nielen počas dňa, ale aj v noci  pri polohe poležiačky. Nepríjemné pocity tak môžu prekaziť pokojný spánok. Najúčinnejšími liekmi proti páleniu záhy sú inhibítory protónovej pumpy (PPI). PPI spôsobili skutočnú revolúciu v liečbe chorôb spojených s nadmernou sekréciou kyselín. Pôsobia dlhodobo, 24 hodín, a už jedna tableta denne spoľahlivo zmierni tak denné, ako aj nočné príznaky. Inhibítory protónovej pumpy pôsobia priamo v mieste vzniku kyseliny,- kde zabránia jej tvorbe. 

Komplikácie spojené s pálením záhy

  • záchvaty kašľa
  • poruchy spánku – spánkové apnoe,
  • ťažkosti s dýchaním,
  • poškodenie zubnej skloviny.

Medzi závažnejšie komplikácie patrí zápal pažeráka, pri ktorom kyslý obsah žalúdka dráždi a narúša jeho výstelku, čo môže spôsobiť zmeny na sliznici, vredy, alebo zvýšené riziko vzniku rakoviny pažeráka.

VEDELI STE ŽE?

GERD môže tiež postihnúť orgány, ktoré nie sú priamo spojené s pažerákom, ako napríklad nos, uši, hrdlo a pľúca. Môže byť príčinou chronického kašľa, zápalu hrdla, zachrípnutia, astmy, alebo bolesti na hrudi nekardiálneho pôvodu.….Tieto problémy sa nazývajú atypické príznaky GERD a odborne extraezofageálny GERD.

VEDELI STE ŽE?

Príčiny pálenia záhy

Pálenie záhy, regurgitácia a ďalšie príznaky GERD nie sú spôsobené iba nesprávnym životným štýlom, ale predovšetkým uvoľnením svalu zvierača medzi žalúdkom a pažerákom. Pri normálnom trávení sa dolný pažerákový zvierač otvára, aby jedlo mohlo prechádzať do žalúdka, a zatvára sa, aby sa zabránilo toku potravy a kyslých štiav zo žalúdka do pažeráka. Keď však tento sval slabne alebo sa uvoľní, kyslý obsah žalúdka sa môže vrátiť späť do pažeráka.

Faktory, ktoré prispievajú k vzniku GERD

  • ochorenia (ezofagitída, sklerodermia)
  • hiatálna hernia (bránicová prietrž – otvor v bránici, cez ktorý sa časť žalúdka dostane do hrudnej dutiny k pažeráku)
  • nezdravý životný štýl (stres, alkohol, fajčenie, nadmerná telesná hmotnosť)
  • niektoré lieky (napr. teofylín pri ochoreniach pľúc, tricyklické antidepresíva, blokátory kalciových kanálov pri liečbe hypertenzie)
  • mechanické poškodenie dolného zvierača pažeráka (chirurgický zákrok)
  • tehotenstvo (spôsobené hormónmi estrogén a progesterón, tlakom plodu na žalúdok)

Pálenie záhy môžu ovplyvniť aj niektoré potraviny a nápoje. Prečítajte si, ktoré to sú…

Lieky na zmiernenie pálenia záhy

Lieky na liečbu pálenia záhy delíme do troch skupín: antacidá, blokátory H2 receptorov a inhibítory protónovej pumpy (PPI). Medzi inhibítory protónovej pumpy patrí Nolpaza, ktorá je vďaka svojej preukázanej bezpečnosti dostupná aj bez lekárskeho predpisu.

Antacidá

Antacidá

1 až 3 hodinová ochrana

Antacidá fungujú na princípe chemickej reakcie kyseliny a zásady.  Jednoducho neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku. Ich účinky nastupujú rýchlo, pôsobia však krátkodobo (1 až 3 hodiny), preto ich treba užívať niekoľkokrát denne (4 až 5-krát). Avšak nemôžeme od nich  očakávať pôsobenie počas celej noci. Keďže interagujú s mnohými typmi liekov, mali by sa užívať s oneskorením..

Inhibítory protónovej pumpy

Inhibítory protónovej pumpy

24 hodinová ochrana, Nolpaza

Veľmi efektívnymi liekmi proti páleniu záhy sú inhibítory protónovej pumpy (PPI).  Už 1 tableta denne reguluje vylučovanie žalúdočnej kyseliny na 24 hodín. Pôsobia priamo v mieste vzniku kyseliny,  kde zabránia jej tvorbe. Stupeň blokády závisí od dávky. Zníženie produkcie kyseliny v žalúdku vedie k zníženiu jej agresivity a k rýchlejšiemu hojeniu poranení žalúdka, či pažeráka (ako sú erózie sliznice, či vredy). Sú vhodné predovšetkým pre pacientov s častými príznakmi GERD. Silnú úľavu pocítia po 1 – 3 dňoch liečby.

Blokátory H2 receptorov

Blokátory H2 receptorov

12 hodinová ochrana

Blokátory H2 receptorov pôsobia nepriamo na inhibíciu sekrécie kyseliny v parietálnych bunkách (bunky vylučujúce kyselinu) v žalúdku. Príznaky sa zmiernia do pol hodiny alebo 1 hodiny. Ich účinok trvá 6 až 12 hodín, mali by sa preto užívať dvakrát denne. Časté používanie môže viesť k rezistencii na tento liek, čo znižuje účinnosť liečby. Sú dostupné len na lekársky predpis.

Nolpaza 20 mg, 7 tbl alebo 14 tbl, je voľnopredajný liek na vnútorné použitie. Pred použitím lieku si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov, alebo sa poraďte s lekárom, či lekárnikom. Nolpaza obsahuje pantoprazol.

Všetky práva vyhradené. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto